Praktické informace

Na co si dát v Egyptě pozor

Nemusíte se bát velikých rizik, Egypt je obecně řečeno bezpečnou a přátelskou zemí. Její obyvatelé jsou většinou velmi družní a laskaví, pokud potřebujete pomoc, snaží se, jak nejlépe umí.

Jako ve většině zemí Středního východu, kam jezdí ročně tisíce turistů, jsou turistická střediska čas od času vyhledávána militantními či teroristickými skupinami. Útoky někdy mívají tragické následky.

Obvyklá varování týkající se opatrného chování nejsou úplně stejná, na jaké jsme zvyklí. Nejvíce obávané jsou bomby či střílení do davu. Co se týče přepadávání na ulicích či krádeží, je v Egyptě vcelku bezpečno, dávejte si však pozor na kapesní krádeže. Nejčastějšími problémy turistů nejsou násilné útoky teroristů, ale spíše podvádění nebo švindlování obchodníků.

Bezpečnostní situace Egypta je mnohdy zveličována, obzvláště v médiích, která vytvářejí negativní v případných turistech dojem, že jsou egyptské autority čím dál více neschopné v jakémkoli udržování pořádku. Pravdou je, že cestování po Egyptě není pravděpodobně o nic riskantnější, než navštěvování většiny hlavních měst euroamerické civilizace. Příjmy do egyptské státní pokladny jsou těžce závislé na turistickém ruchu, takže se Egypťané a jejich vláda snaží zabránit jakémukoliv nebezpečí, které by mělo vliv na spokojenost turistů.
Jak přežít dovolenou v Egyptě ve zdraví

Zajistěte si neustálý přísun vody. V Egyptě je nesmírně suché a horké počasí po většinu roku. Nespočet cestovatelů každý rok zakouší útrapy a nebezpečí dehydratace. Pocit žízně není v tomto případě dostatečným ukazatelem, noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. Počáteční dehydratace se projevuje mimo jiné tím, že jedinec nemá po dlouhou dobu nutkání k močení nebo vymočí trošky tmavě žluté moči.

Voda z vodovodu je obecně nezávadná, i když mívá někdy zvláštní pachuť v důsledku vysokých dávek chloru. Není ale doporučována pro pravidelné pití, zvláště proto, že se kvalita vody velice liší v závislosti na lokalitě. Místní značky balené vody (Baraka a Siwa) jsou stejně dobré i stejně drahé jako balené vody z dovozu. Vyvarujte se starého známého šizení – pouliční obchodníci prodávají balenou vodu „z druhé ruky“, do lahví stáčí vodu z pochybných zdrojů a vydávají ji za originálně balenou. Vždy, než za vodu zaplatíte (nebo se napijete), zkontrolujte neporušenost uzávěru. Pokud se vám takového podloudného prodavače najít, informujte turistickou policii.

Jistá obezřetnost je na místě i co se týče ovocných šťáv – někteří prodavači je míchají s vodou ve snaze maximalizovat zisk. S mlékem zacházejte opatrně, protože nemusí být pasterizované; kupujte ho tedy raději v důvěryhodných obchodech. Horké nápoje jako čaj či káva by měly být v pořádku, protože při jejich přípravě prošla voda varem, ale buďte opatrní na led.

Natírání se opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem, stejně jako nošení slunečních brýlí a pokrývek hlavy by se pro vás mělo stát samozřejmostí.

Abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (též známou jakou bilharzióza) přenášenou parazitem, neplavte v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (i když to třeba místní dělají). Ze stejného důvodu byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku. Toto onemocnění má dlouhou inkubační dobu, takže nečekejte na to, až se choroba projeví. Pokud nedodržíte ochranná opatření, je dobré vyhledat lékařskou pomoc u místních lékařů, kteří si s ním obvykle ví rady.

Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Zdravotnický systém v Rgyptě funguje na bázi státních a soukromých nemocnic, přičemž cizincům jsou dopručovány ty soukromé. Jsou sice podstatně dražší, ale nabízí péči mnohem vyšší úrovně.

Samozřejmě si nezapomeňte léky na bolest hlavy, průjem, popáleniny od slunce a štípance od hmyzu, alergie apod.
Závěrečné praktické iformace o Egyptě

Egypt leží v jiném časovém pásmu než Česká republika – v zimě si připočítejte 2 hodiny, v létě 3.

Je nutné zažádat o vízum (zpravidla ho za vás vyřídí cestovní kancelář nebo si ho můžete vyřídit na letišti v Káhiře či na egyptské ambasádě na Pelléově 14 v Praze 6). Musíte mít také cestovní pas s platností alespoň šest měsíců od data žádosti o vízum.

Je dobré si poznačit číslo na tísňovou linku první pomoci – 123.

Egyptské celní předpisy zakazují dovážet do země potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy (můžete být odsouzeni až k trestu smrti) a také vyvážet ze země památky a nezpracované zlato.

Určitě neprohloupíte, pokud si se sebou přibalíte co nejpohodlnější boty. Pokud chcete vidět z Egypta co nejvíc, připravte se na to, že se hodně nachodíte. Boty byste měli mít již ozkoušené, „prošlápnuté“, neměly by to být přímo kožené boty na horské túry, naopak, noha by v nich měla dýchat.
Respekt v Egyptě

Mějte na paměti, že většina egyptských dělníků očekává spropitné (bakšiš).

Pokud jste muž, nebuďte překvapen, když vás jiný muž chytí za ruku či paži. Toto chování není u místních tabu a rozhodně si ho nevysvětlujte jako homosexuální chování. Buďte připraveni, že vám Egypťané budou při konverzaci poskytovat mnohem méně osobního prostoru, než na který jste možná zvyklí.

Egypťané jsou vcelku konzervativními lidmi. I když tolerují skrovné oblečení cizinců, je rozumnější se oblékat méně provokativně (třeba jen kvůli okukování).

A nakonec – nezapomeňte si doma smysl pro humor a chuť objevovat. Egyptská mentalita je poněkud jiná; může vás vytočit jejich jiné vnímání času nebo způsob obchodování. Egypt vás naučí nevšímat si malých každodenních problémů a vychutnávat život.