Potraviny a jídlo v Egyptě

Egyptské jídlo
Egypt vám poskytne skvělou příležitost okusit nepřeberné množství druhů jídel, která nejsou příliš ostrá a většinou úžasně kořeněná. Dobrou ukázkou egyptské kuchyně je řetězec káhirských restaurací jménem Felfela (na druhou stranu si někteří turisté naříkají, že už ztratily svou bývalou autenticitu).

Buďte připraveni na to, že hygienické standardy nejsou všude zachovávány. Mnoho návštěvníků Egypta trpí různými parazity či bakteriálními infekcemi. Neoddávejte se slepé důvěře a ujišťování, spíše se spoléhejte na selský rozum a určitě si nezapomeňte přibalit vhodné léky, které by vám mohly pomoct se zažívacími obtížemi.

Pitná voda a alkoholické nápoje v Egyptě
Balenou vodu sežene prakticky všude, k dostání jsou značky Baraka, Nestle Pure, Life, Hayat, Dasani a Evian. Počítejte s tím, že váš pitný režim bude jiný než v Česku, abyste se vyhnuli dehydrataci, je dobré vypít i 4 až 5 litrů vody denně. Také nabídka džusů je široká, setkáte se s kasabem z cukrové třtiny, erk soos, sobiia, tamer a spousta čerstvých ovocných džusů.

Egypt je převážně muslimskou zemí, takže se není čemu divit, že jsou alkoholické nápoje věřícím přísně zakázány. Egypťané mají ale na pití alkoholu u nemuslimů poměrně pragmatický pohled. Pití alkoholu je u turistů a u ne tak silně věřících muslimů tolerováno (můžete být dokonce požádáni, abyste jim nějaký alkohol pořídili). Alkoholické nápoje jsou snadno dostupné v celé zemi (zvláště ve velkých městech a turistických centrech). Měli byste ale vědět, že opilství na veřejnosti (zejména hlasité a nepřístojné projevy) je rozhodně nepřípustné; mohli byste být bez varování zadrženi a střízlivět v policejní cele. Snažte se být ohleduplní a pokud se „musíte napít“, udělejte tak v hotelu nebo jeho bezprostřední blízkosti (i v nejrušnějších turistických oblastech je skutečně vzácné vidět opilého turistu). Nejčastější značkou piva je Stella, z vín bychom doporučili Ptolemy.

V porovnání s ostatními islámskými zeměmi jsou egyptské zákony, co se pití alkoholu týče, poměrně liberální. Výjimkou je měsíc ramadan, kdy si alkohol mohou zakoupit pouze držitelé neegyptského pasu. Dodržování tohoto zákona ovšem není všude důsledné. V turistických oblastech (například Luxor) si můžete koupit alkohol i bez pasu či občanského průkazu, stačí, když vypadáte jako cizinec.. Alkohol bývá kompletně zakázán (i pro cizince) ve dnech, jako je například den úplňku měsíc před ramadánem. Během ramadanu se alkohol prodává většinou pouze v hotelích, restauracích a hospodách západního stylu, i když se můžete setkat s výjimkami. Abyste se vyhnuli případnému zklamání, zeptejte se na dostupnost alkoholu raději předem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.