Taba

j0j0 / Pixabay

Taba je nejsevernější oblastí rudomořské riviéry. Tuto malou vesnici můžete najít u severního výběžku zátoky Aqaba a je zároveň nejrušnějším hraničním přechodem do sousedního Izraele. Turistická oblast se nachází jižně od Taby a je tvořena několika velými luxusními hotely a rekreačními středisky. V Tabě najdete i nové pouštní golfové hřiště.

Nečekejte, že tu narazíte na historické památky – Taba byla dříve osídlována pouze hrstkami beduínů. Po Šestidenní válce v roce 1967 zabrali Izraelci pásmo Gazy a s ním i Tabu, kde začali s výstavbou moderních hotelů a zábavních center. Po dlouhých jednáních byla nakonec Taba vrácena Egyptu v roce 1988. „Na oplátku“ mohou Izraelci strávit v Tabě až 48 hodin bez víz, takže se není čemu divit, že je Taba oblíbeným víkendovým cílem Izraelských turistů (ať už za potápěním nebo za zábavou v místním kasinu v hotelu Hilton).Protože Taba byla dříve pouze beduínskou vesnicí, takže tu neexistovala žádná dopravní infrastruktura. Dnes se tu ale nachází mezinárodní letiště Taba, dopravu do centra zajišťují transfery. Můžete také letět do Eilatu, který sice leží v Izraeli, ale je od Taby vzdálen asi 10 kilometrů.
Pokud budete chtít cestovat po okolí, doporučujeme město Petra v Jordánsku, kterému se přezdívá Růžové město a vypadá jako vyloupnuté ze skály. Klášter svaté Kateřiny pochází ze 4. století a i dnes je stále obydlen mnichy. Předpokládá se, že stojí na místě, kde Mojžíš uviděl hořící keř. Můžete navštívit i poklidné městečko Dahab, které bylo také dříve pouze beduínskou vesnicí, dnes je ale spíše cílem mladých turistů („baťůžkářů“).

Pokud budete v Tabě, nenechte si ujít návštěvu Jeruzaléma. Při příjezdu vás ohromí pohled na Olivetskou horu, pak návštěva míst jako Chrám nanebevstoupení, Getsemanské zahrady, Chrám božího hrobu. Projděte se starým městem po Via Dolorosa a objevte Zeď nářků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.