Základní informace

Plným jménem Arabská republika Egypt, arabsky Misr, egyptskou arabštinou Masr. Toto označení znamená jak „dvě úžiny“ (odkaz na starověké dělení Egypta na Horní a Dolní), tak „stát“ či „země“.

Egypt je (společně se svým jižním sousedem Súdánem) zřejmě nejznámější kolébkou starověké civilizace. Po tisíciletí udivuje obrovské množství lidí svými chrámy, hieroglyfy, mumiemi a zdaleka rozpoznatelnými pyramidami. Už méně známé je egyptské středověké dědictví koptického křesťanství a islámu – kostely, kláštery a mešity, které podtrhují krásu egyptské krajiny. Egypt stimuluje představivost západních turistů jako žádná jiná země a je právem nejoblíbenější turistickou destinací na světě.

Tato starobylá země se těší význačnému zeměpisnému umístění na spojnici mezi Afrikou, Asií a Evropou. Po tisíciletí byla místem setkávání civilizací východu a západu, stejně jako jihu a severu. Egypt byl také křižovatkou největších světových náboženství.

Egypt – oblíbená destinace českých turistů

Egypt jako místo zahraniční dovolené se stává mezi Čechy stále populárnější destinací. Dle zdrojů ČSÚ do Egypta zamířilo v 1. – 3. čtvrtletí 2006 5 % z celkého objemu zahraničních cest. Neuvěřitelný počet 180 000 dovolených katapultoval Egypt na 6. – 7. pozici v žebříčku zahraničních destinací (6. místo sdílí spolu s Tuniskem). Egypt tak potvrdil setrvalou rostoucí tendenci v oblíbenosti českých turistů. Posuďte sami. V roce 2004 se umístil na 12. místě, na konci roku 2005 mu již patřila devátá příčka. V minulém roce Egypt celkově přílákal úctyhodných 9 082 000 turistů z celého světa.

Egyptské pyramidy bojují o své místo mezi 7 divy světa

Egyptu se nelíbí, že pyramidy v Gíze musejí o místo mezi vyvolenými 7 divy světa znovu soutěžit. Nelíbí se mu, že pyramidy v Gíze – poslední ze starých divů planety, který stojí – musejí o místo mezi vyvolenými znovu soutěžit. Podle názorů egyptských představitelů by pyramidy měly patřit mezi divy světa automaticky. Více informací o soutěži o nových 7 divů světa najdete na New7wonders.com, kde můžete až do 7. 7. 2007 hlasovat. Vyhlášení nových 7 divů světa bude zmíněného dne v Lisabonu.

Pohřebiště v Sakkaře opět promluvilo

Pohřebiště z doby Staré říše v Sakkaře vydalo archeologům další ze svých pokladů. Pod nánosy písku se zde ukrývalo několik hrobek a sarkofágů. Nálezy dokládají, že Sakkára, ležící asi 20 kilometrů do Káhiry, sloužila jako nekropole pro staroegyptskou elitu i po období Staré říše. Mezi nimi je i hrobka faraonského šenka z doby panování “buřičského” faraona Achnatona, který zavedl monoteistické náboženství uctívající pouze sluneční kotouč a nový expresivnější styl umění.