Doprava a ubytování v Egyptě

Egypt nabízí kompletní paletu ubytovacích možností od mládežnických hostelů po pětihvězdičkové hotely.

Jak se dostat v Egyptě z letiště

Všechna Egyptská letiště provozují TAXI službu, která vás dopraví do centra. Můžete si vybrat z nabídky limuzín, automobilů i autobusů. Oficiální káhirskéé taxíky jsou černobílé, zatímco ty v Alexandrii černooranžové.

Letištní autobusová služba je dostupná od Terminálu 1. Autobus odjíždí, když je vozidlo naplněno a zastavuje na Midan Tahrir v centru Káhiry, v Mohandeseen a u pyramid v Gíze. Na této trase jezdí i normální městské autobusy; ty jsou ale často velice přeplněné a tudíž se cizincům nedoporučují.

Jak cestovat po Egyptě vlakem

Egyptská státní železnice je vlastněna vládou a její historie sahá až do roku 1851. Odbavuje pasažéry po celém nilském údolí až k Asuánu, města u Rudého moře jako Suez a Port Said, v deltě Nilu a severním pobřeží k Alexandrii a Mersa Matruh. Po hlavních trasách jezdí alespoň šest vlaků denně. Jízdenky nejsou nijak drahé, ale je dobré si je předem zajistit na některém z hlavních nádraží (v Káhiře například na zastávce Ramses).

Jezdí tu také jedna soukromá společnost provozující lůžkové vozy první, druhé a třetí třídy. Vlak vás přes noc přepraví z Káhiry do Asuánu a nazpět. Z Káhiry odjíždí obvykle okolo 19.00 a přijíždí do Asuánu zhruba v 9.00. Jízdenky je nutno si zajistit alespoň týden předem u cestovní kanceláře nebo u Compagnie Internationale des Wagons Lits Egypte.

Jak cestovat po Egyptě autobusem

Klimatizované autobusy spojují většinu egyptských měst s Káhirou a Alexandrií. I když se doby odjezdů poměrně mění, nemusíte se bát, autobusy jezdí tak často, že by změna jízdního řádu pro vás neměla být problémem. Sedadla byste si měli rezervovat asi dva dny dopředu.

Hlavní přepravní společností z Asuánu do Luxoru je Upper Egyptian Bus Company, do Alexandrie jezdí West Delta Bus Company, Super Jet a Federál Arab Land Transport Company.

Cestování tramvají a metrem v Egyptě

Jak Alexandrie, tak Káhira mají metro i systém tramvají, které jezdí alespoň částí města. Metro jezdí po pár minutách zhruba od 5.30 do půlnoci, přičemž jízdenka není moc drahá, většinou méně než libra i do nejvzdálenějších stanic.

Jak se cestuje taxíkem po Egyptě

Pokud jste ještě nezažili jízdu taxíkem po New Yorku nebo Římě, určitě vyzkoušejte egyptské taxi, budete si tuto jízdu zřejmě ještě dlouho pamatovat. Řidiči taxíků se zřejmě snaží zaplnit každičké volné místo silnice. Bude pro vás lepší, když si jízdu sjednáte přímo u hotelu, kde jste ubytovaní. Pokud se potřebujete někam přepravit ve městě, nebojte se být agresivní, postavte se do silnice, mávejte pravou rukou a křičte místo, kam chcete dojet na všechny projíždějící taxíky. Jen tak máte šanci.

Je dobré se před nástupem do auta zeptat řidiče, jestli jeho taximěřič opravdu funguje. Při vystupování plaťte přesnou částku, není zvykem platit spropitné.

Řidiči taxíků jsou obvykle přátelští, mluví alespoň trochu anglicky a všichni se snaží si vydělat. Pokud víte, že budete v jeden den cestovat na více míst, je dobré se domluvit s jedním taxikářem.

Půjčovny aut v Egyptě

Řízení „svého“ auta vám poskytne poměrně velkou svobodu. Ve městech jsou ulice sice přeplněné, ale provoz na dálnicích tak hustý není. Auto si můžete půjčit u většiny velkých hotelů. K půjčení vozidla potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a musí vám být nejméně 25 let.

Silnice z Káhiry do Horního Egypta jsou nejdelší, nejpřeplněnější a také nejnebezpečnější. Není doporučeno řídit v noci, protože byste mohli narazit do neosvětlených oslích povozů, které se šinou po silnicích dnem i nocí. Čerpací stanice (Mobil, Esso, Shell,..) najdete po celé zemi. Benzín je levný a prodává se po litrech.

Dopravní značky jsou podobné jako ty evropské, jezdí se na pravé straně a rychlostní limity jsou na silnicích uvedeny a kontrolují se radary.

Jak jet egyptskou pouští a přežít

Při jízdě pouští používejte selský rozum. Buďte vybaveni kompasem, před jízdou překontrolujte celé vozidlo a náhradní pneumatiku. Jeďte, jako byste jeli po sněhu. Pokud se v písnu zaseknete, dejte pod zadní kola nějaký koberec a pomalu se snažte vyjet. Když se vám budou kola protáčet, budete se víc a víc zabořovat. Pokud se vám auto porouchá, neopouštějte ho a počkejte, než někdo pojede kolem. Jestliže jedete sami (je myšleno pokud jedete jedním vozem), neopouštějte hlavní silnice. Mějte zásoby jídla, vody, klobouk a sluneční brýle. Nádrž dopňujte na každé možné čerpací stanici, dlaší může být na stovky kilometrů daleko.

Jízda pouští je velice monotónní. Pamatujte si ale, že jedete po dálnici. Když budete chtít někoho předjet, nejdříve zatrubte. Pokud vás při jízdě v noci bude oslňovat protijedoucí auto dálkovými světly, blikněte na něj a on možná přestane; možná se jen ujišťuje, jestli nespíte.

Pěšky po Alexandrii a Káhiře

Alexandrie a Káhira jsou města přeplněná lidmi, tudíž pěší chůze v ulicích není nijak příjemná. Lepší je to například v Luxoru nebo Asuánu. Pěší turistika není v Egyptě moc populární a určitě ji nepodnikejte bez nějakého místního průvodce.

Stopování v Egyptě? Radši ne

Autostop není v Egyptě běžným zvykem a také není nijak doporučován, obzvláště pro ženy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *